Varisin Türleri Nelerdir?

Varis rahatsızlığı oldukça yaygın görülse de, varisleri ortak bir yapı olarak ele alamayız. Varisler, türleri bakımından üç grupta incelenmektedir. Her bir gruptaki varisler, kişilerde farklı yoğunlukta ve şikayette görülebilmektedir. Aynı tür varise sahip olanlarda şikayet olanları değişkenlik gösterebilir. Varis türleri; kılcal, orta ve büyük varis olarak üçe ayrılır. Bu varis çeşitleri, bazen tek bir hastada, bir arada görülebilmektedir. Özellikle, büyük varislerin yol açabildiği orta ve kılcak varislerin tedavisinde, hem büyük varisler, hem de diğer varisler birlikte tedavi edilebilir. Küçük varislerin ise büyük varise yol açma ihtimali yoktur. Ancak varisler ilerleme özelliğine sahip bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kontrolden geçmek ve gerekirse tedavi görmek gerekir.

KILCAL VARİSLER

Halk arasında, özellikle de kadınlarda görülen bir varis türüdür. Bu varis türünde genellikle gözle görülür ve ağ yapısına sahip, küçük damarlar söz konusudur. Bu varis çeşidinin oluşma sebebinin genetik nedenler veya hormonsal değişimler olduğu düşünülür. Bu nedenle kadınlarda, ilerleyen yaşlarla birlikte ortaya çıkabilir. Ağ görünümüne sahip bu varisler kırmızı- mor şekiller olarak gözlenebilir. Kılcal varis, günümüzde ameliyatsız varis tedavileri ile yok edilebilmektedir. Kişiyi dış görünüş olarak rahatsız edebilen bu varisler, diğer büyük varis türleri gibi şiddetli ağrılara ve acılara neden olmazlar. Kılcal varis türleri zamanla yayılabilir. Bu tür varisler, büyük varislere dönüşmezler.

ORTA BOY VARİSLER

Kılcal damardan daha büyük görünüme sahip varis türüdür. Genellikle dizlerin arkasında rastladığımız, hafif şişkin, mavi – mor damar türleridir. 1mm ve üzeri olan orta varisler, zaman zaman ayak bileği ve çevresinde de görülebilir. Yaygınlığı, kişiden kişiye ve kişinin yaşına göre değişiklik gösterebilir. Bu varis çeşitleri de, ameliyatsız varis tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir.

BÜYÜK BOY VARİSLER

Adından da anlaşılacağı üzere, bacaklarda oluşan büyük varis türleridir. En çok şikayet nedeni olan bu varis türleri, kimilerinin yaşamını oldukça zorlaştırabilir. Bazı kimselerde büyük varisler ciddi ağrı ve acılara neden olmayabilirler. Büyük varis sorununun, farklı sağlık sorunlarına neden olmaması için kontrol edilmelerinde yarar vardır.

 

Varisin Türleri Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat