Varis Nedir? – Varisin Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Varisler, bacaklarımızdaki toplardamar sorunlarından ortaya çıkmaktadır. Toplardamar kapakçıklarında meydana gelen bu rahatsızlık nedeniyle bacaklarımızda bulunan toplardamarlar genişler ve şişer. Bildiğiniz üzere toplardamarların asli görevi, doku ve organlara iletilen kirli kanı kalp ve akciğere geri götürmektir. Ancak bu kapaklardaki işlev bozukluğu, kanın geri götürülmesini engeller ve varisler görülmeye başlar.

Varisler en çok kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. İlerleyen yaş ve kilo sorunları varis oluşumunu tetikler. Genetik olarak varise yatkınlıktan dolayı, ailesinde varis görülenlerde bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali vardır. Birden fazla doğum yapanlarda, hamilelerde varis görülebilir. Hareketsiz bir yaşam sürdürenlerde ve uzun süre ayakta durmayı gerektiren meslekleri icra edenlerde varis gözlenebilir.

VARİS TEŞHİS VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Toplumda birçok insanın şikayeti haline gelmiş olan varis konusunda merak edilen konuları ele almak ve siz okuyucularımıza, varis tedavi süreci ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Varisin tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce rahatsızlığı iyi anlamak ve varis nedir, varisin oluşma sebebi nedir, gibi sorulara yanıt vermek gerekir. Varisi yakından tanıdıkça ve varis belirtileri konusunda bilgi sahibi oldukça, kendi varis sorununuzu daha iyi anlayabilir, bu konuda gereken hassasiyeti gösterebilirsiniz. Varisler, sağlığı tehdit ettiği durumlarda mutlaka tedavi edilmelidir. Varisler, bacaklarımızdaki görüntü bozukluklarından ibaret değildir. Rahatsızlığı tıbbi açıdan ele almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Varis teşhisi renkli doppler ultrason eşliğinde yapılan muayene sayesinde mümkündür. Renkli doppler ultrason yapmadan varis muayenesi sağlıklı sonuç vermez.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varisler kişilerin gündelik yaşamlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Bacak ağrıları, yanmalar, kaşıntılar, ısı hissi, kramplar ve yorgunluk gibi belirtileri ile varis, tedavi edilmesi gereken boyutlara varabilir. Bir dolaşım sorunu olan varisler damar tıkanıklığı belirtilerinin görülmesine neden olabilir. Bazı hastalar yaşamlarını fazla şikayet olmadan sürdürürken, bazıları için mutlaka tedavi gerekebilir. Tedavinin kararını yapılacak incelemeden sonra doktorunuz karar vermelidir.

Varis tedavi yöntemleri, günümüzde yalnızca ameliyat ile sınırlı değildir. Artık varisin çözümü için ameliyatsız uygulamalar da geliştirilmiştir.  Varis çorabı uygulaması, lazerle varis tedavisi, iğne ile tedavi, buhar tedavisi, köpükle tedavi, ilaç tedavisi gibi yöntemler günümüzde kullanılan başlıca varis tedavi şekilleri arasında gelir. Varis tedavisi uygulanmadan önce, varisin nedeni ortaya çıkarılır. Renkli Doppler yöntemleri ile varisin yeri ve yoğunluğu tespit edildikten sonra, tedavi sürecine geçilebilir.

Varis

Yazı dolaşımı


Varis” için 4 yorum

  1. varis doktoru ararken sizin sitenizi buldum. Siz kalp damar cerrahı değilsiniz varisi nasıl tedavi ediyorsunuz.

    1. Hülya hanım geçmiş olsun. Biz kalp damar cerrahisinin cerrahi yani ameliyatla tedavisini yaptığı varis hastalığını ameliyatsız girişimsel radyolojik yöntemlerle gerçekleştiriyoruz. Dünyada 2000 yılından bu yana girişimsel radyoloji uzmanları pek çok cerrahi işlemi ameliyatsız olarak tedavi etmeye başlamıştır. Ameliyatsız varis tedavisi de bu yöntemlerden biridir.

  2. Hocam merhaba benim bacaklarımda çok yoğun ağrı oluyor. Gece kramları da var. Büyük ihtimalle varis var. Bendeki varisin çeşidi nedir. Bu varis tedavi edilebilir mi Nasıl tedavi edilir. Çünkü dışardan hiçbir varis görülmüyor.

    1. Erhan bey geçmiş olsun. Sizin varislerinizin tipinin ne olduğu ve nasıl tedavi edileceğine yapacağımız varis muayenesinden sonra karar verebiliriz. Bu nedenle varis muayenesi olmanız gerekmektedir. Bunun için 0 312 224 13 14 numaralı telefondan randevu alınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat