Varis Tedavisi öncesinde ağrıların sebebi araştırılmalıdır.

Varis Nedir?

Varis Tedavisi öncesinde ağrıların sebebi araştırılmalıdır.
Varis Tedavisi öncesinde ağrıların sebebi araştırılmalıdır.

Varis Tedavisi hakkında ayrıntılı bilgileri vermeden önce varis hastalığının ne olduğunun iyi anlaşılması gerekir. Varis hastalığı bacak toplardamarlarında meydana gelen genişlemeye bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorun olduğunu ifade etmek gerekir. Varis tedavisinden önce varis hastalığının teşhisi büyük önem taşımaktadır.

Varis Ne Demek?

Toplumun büyük bir kesimini etki altına alan varis hastalığı bacak toplardamar sistemindeki bir hastalıktır. Bu hastalık bacaklarımızdaki toplardamarların çapının genişlemesi ve cilt yüzeyinden görülebilir hale gelmesi ile kendisini göstermeye başlar. Ancak varisin tek belirtisi gözle görülür şekilde ortaya çıkmayabilir. Kimi zaman dıştan hiçbir belirti vermen varise bağlı bacak ağrıları da görülebilir. Bu nedenle varis tedavisine geçilmeden önce varisin varlığının kesin olarak teşhis edilmesi gerekir.

Varis Belirtileri

Varis hastalığının belirtileri iki temel başlıkta ele alınabilir. Varisin gözle görülen belirtileri ile varisin gözle görülmeyen ancak hissedilen belirtileridir. Bu belirtilerin ortadan kaldırılması için pek çok yöntem olmakla birlikte bu belirtileri yok etmenin en kesin yöntemi varis tedavisi olmaktır.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

Varisin gözle görülen belirtileri;
 • Bacakta Şişlik
 • Kalınlaşan damarlar
 • Görünür hale gelen kılcal varisler
 • Ayakta Şişlik
Varisin hissedilen belirtileri
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 • Kramp
 • Yorgunluk
 • Yanma hissi
 • Uyuşma

Varis Çorapları

Varis hastalığı ile karşılaşılan kişilerin başvurdukları ilk yöntem varis çorapları olmaktadır. Varis çorapları varis tedavisinde faydalı olmaz. Sadece varis hastalığının ilerlemesini önlemek yönünde faydalı olabilecektir.

Varis Çorabı İşe Yarar Mı?

Varis tedavisinde varis çorapları tek başına işe yaramaz. Varis çorabı ayak ve bacaklarda oluşan kirli kan birikmesi sorununun oluşmasını önlemeye yönelik olarak kullanılan mekanik bir alettir. Bu alet bacakların ve ayakların şişmesini önler ancak ne yazık ki çapı genişlemiş olan damarların çaplarının daralmasını sağlamaz.

Varislerin Tedavisi

Varis Tedavisi bacaklarda bulunan toplardamarlardaki bu sağlık sorunun ortaya çıkması üzerine başvurulan yöntemlerin tamamına verilen isimdir. Varis tedavisi geçmişte varisli damarın ameliyat ile bacaktan koparılarak çıkarılması ile yapılmaktaydı. Günümüzde de bu yöntemi uygulayan kalp damar cerrahları bulunmakla birlikte varis tedavisinde ameliyat yönteminden vazgeçilmektedir. Varis tedavisinde ameliyat yönteminin yerini birden fazla almaya başlamıştır. Burada bu varis tedavisi yöntemleri hakkında kısa kısa bilgilendirme yapacağız. Daha ayrıntılı bilgileri bu tedavi yöntemlerinin ayrıntılı açıklamalarında bulabilirsiniz.

Lazerle varis tedavisinde kullanılan lazer fiberi
Lazerle varis tedavisinde kullanılan lazer fiberi

Varisin Tedavisi

Lazerle Varis Tedavisi

Lazer enerjisi bilindiği üzere insan organlarında yakıcı bir etkiye sahiptir. Aynı şekilde lazerle varis tedavisi yönteminde de varisli damarın içine lazer enerjisi verilerek varisli damar yakılır. Yakılan damar kapanır ve böylece ameliyat ile koparılarak dışarıya çıkarmaya gerek kalmaz. Varis hastalarının çoğu ameliyat ile varis tedavisinden korkup çekindiği için bu tedavi yöntemi son derece konforlu ve ağrısızdır. Lazerle varis tedavisi genellikle çok geniş varisleşmiş damarlara uygulanır. Bu tedavi yöntemi girişimsel radyoloji uzmanları tarafından kapalı bir işlem olarak muayenehane koşullarında narkoz verilmeden uygulanır. Tedavi sırasında hasta uyanıktır ve işlemleri takip eder. Ağrı duymaması için bölgesel uyuşturma yapılarak hastanın ağrısız varis tedavisi konforunu yaşaması sağlanır.

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi için ilacın hazırlanması
Köpük tedavisi için ilacın hazırlanması

Köpük Tedavisi varis tedavisinde başvurulan başka bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde de varisli damarı kapatmak esas olarak benimsenmiştir. Aslında varis tedavisinden anlaşılması gereken varisli damarın kalıcı olarak vücuttan çıkarılması ya da vücut içinde kalarak kapatılması anlaşılmalıdır. İşte köpük tedavisinde de varisli damarlar sklerozan madde ile kapatılır. Bu madde özel bir alet yardımı ile köpürtülerek damar içine verilir. İlaç damarın iç yüzeyini yakar. İç yüzeyi yanan damar yapışarak kapanır. Böylece kan dolaşımı durur ve varise bağlı şikayetler ortadan kalkar.

Skleroterapi

Varis tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri de skleroterapidir. Skleroterapi oldukça kılcal damarların içine aterosklerol isimli ilacın köpürtülmeden ve doğrudan verilmesi şeklinde uygulanır. Skleroterapi ile varis tedavisinde varisli damar içine verilen ilaç damar içi cidarını yakar. İç cidar tahrip olduğunda kendi içine doğru çökerek yapışır. Böylece varisli kılcal damar varisleri kapanmış olur.

Varis Kremleri

Varis kremi çoğu varis hastası için çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak ne yazık ki varis tedavisinde varis kremlerinin hiçbir yeri yoktur. Cilt altında bulunan varisli damarların cilt yüzeyinden sürülen bir kremler daraltılmasının imkanı yoktur. Varis kremlerinin varis tedavisinde yeri olmadığı için hastalarımıza varis kremi aldatmacasına kanmamasını tavsiye ediyoruz.

Varis Tedavisi

Yazı dolaşımı


Varis Tedavisi” için 4 yorum

 1. hocam merhaba, varis tedavisi olmak istiyorum. Fakat varis tedavi çeşitlerinden hangisini tercih edeceğimi tespit edemiyorum. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz.

  1. Ahmet bey geçmiş olsun. Varis tedavisi yöntemlerinden hangisinin kullanılacağını ancak sizin varis muayenesi olmanızdan sonra belirleyebiliriz. Bunun için varis muayenesi randevusu almanızı rica ederiz. Randevu için 0 312 224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 2. Doktor hanım, benim bacaklarımda varis var. Her türlü varis ilacını kullandım. Varis kremi de kullandım. Bir türlü iyileşmedi. Varis doktoru diye ararken sizi buldum. Bu konuda ameliyatsız varis tedavisi nasıl oluyor. Bilgi verir misiniz?

  1. Emine hanım merhaba, varis hastalığı varis kremi ile veya varis ilacı ile tedavi edilebilen bir hastalık değildir. Mutlaka ya ameliyat olunması ya da varisli damarların kapatılması için gerekli tedavilerin uygulanması gerekir. Biz kliniğimizde ameliyatsız varis tedavisi yöntemlerini uyguluyoruz. Daha ayrıntılı bilgiyi telefon ile alabilirsiniz. 0312 224 13 14 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat