Varis tedavisinin riskleri

Varis Tedavisi Riskli midir?

Varis tedavisinin riskleri
Varis tedavisinin riskleri

Varis, oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır ve tedavi yolları da, geniş seçeneklere sahiptir. Hastaların en merak ettiği konuların başında ise, varis tedavilerinde risk oranının ne olduğu gelmektedir. Birçok varis tedavi yöntemi sayesinde, varisler ameliyata gerek duyulmadan tedavi edilir. En sık kullanılan yöntemler arasında; lazerle varis tedavisi, Skleroterapi (iğne ile varis tedavisiköpük ile varis tedavisi), Radyofrekans varis tedavisi, Buhar ile varis tedavisi ve yapışkan ile varis tedavisi bulunmaktadır. Varis tedavisinin riskleri, uygulanan yönteme göre farklılık gösterebilir. Varis tedavi riskleri genelde geçicidir. Bu açıdan, birçok varis tedavi yöntemi, konusunda uzman kişilerce uygulandığında, geçici  yan etkiler ve düşük riskler taşıyacaktır.

Varis Tedavilerinde Yan Etkiler

Varis tedavisinde, günümüzde daha az kullanılmaya başlayan ameliyat yönteminde, her ameliyatta olduğu gibi, kesim ve dikiş işlemleri yapılır. Diğer ameliyat yöntemleri için de geçeli olan enfeksiyon riski, varis ameliyatı için de geçerlidir. Ameliyat yöntemi günümüzde pek tercih edilmese de, özellikle gerekli görüldüğü durumlarda ve ameliyatsız yöntemlere ilave olarak uygulanabilir. Varis ameliyatının risklerinden biri de kanamadır. Uzman doktorların yapacağı ameliyat işlemlerinde bu tür riskler düşük düzeydedir. Ameliyatla varis tedavisinin riskleri arasında; dikiş yırtılmaları, ağrı veya sancı, damar tıkanıklığı gibi cerrahi müdahale riskleri bulunur.

Lazer yöntemi ile yapılan varis tedavilerinde yan etkiler arasında, geçici olarak oluşan ağrı, acı ve kızarıklıklar, en sık rastlanan riski faktörleridir. Tekrarlanan varis sorunlarından bazıları zaman içinde iyileşebilirken, kalıcı tekrarlamalar görülebilir. Çok tercih edilen bir yöntem ise skleroterapi uygulamasıdır. Damarların iptali için verilen solüsyon, belirli oranda havayla birlikte kullanıldığında, buna köpük ile varis tedavisi denir. Bu işlemde iğne ile girilen damara ilaç verilir ve oluşan reaksiyonla damarın kapatılması sağlanır. Skleroterapi ile varis tedavi riskleri veya köpük ile varis tedavi riskleri arasında; geçici leke veya şişlikler, sertleşmeler, morarmalar ve ağrı bulunur. Düşük düzeydeki bu risklerin büyük bölümü zaman içinde geçmektedir.

 

Varis Tedavisi Riskli midir?

Yazı dolaşımı


Varis Tedavisi Riskli midir?” için 2 yorum

    1. Ayten hanım, uyguladığımız varis tedavisi yöntemlerinin tamamı ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Korkmadan varis tedavisi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat