Varis

Varis nedir?

Varis
Varis

Varis basitçe yüzeysel toplardamarlar da ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp tarafından atar damarlar vasıtasıyla dokulara gönderilmesi gereken oksijen ve besin den zengin kan, organlar tarafından kullanımı bittikten hemen sonra toplardamarlarımız vasıtasıyla kalbe geri taşınmaktadır. Toplardamarlar bu işi gerçekleştirebilmeleri için yer çekimine karşı çalışmak zorundadırlar. Vücudumuzda ikinci kat olarak isimlendirilen ve her adım attığımızda devreye giren baldırımızda bulunan kaslar, toplardamarlar içinde bulunan kanı, temizlenmesi için kalbe doğru taşır. Kasların bu kasılmasından doğru yukarı edilmekte olan kan tek yönde hareket etmek zorundadır. Kaslar gevşediğinde yer çekimi etkisiyle geri dönmesini ise damarlar içerisinde bulunan kapaklar engellemektedir. Kirli kan kalbe doğru hızlı bir şekilde hareket edemediğini de toplardamarlar içinde ister istemez kan birikintisi olmaya başlar. Basıncın artmasından dolayı (venöz hipertansiyon) toplardamarlar genişlemektedir ve içinde bulunan kapakçıklar fonksiyonlarını kaybeder. Genişleyen ve boyları uzayarak kıvrıntılı hale gelmekte olan varis damarları ortaya çıkmaktadır. Basıncın artışı daha küçük damarlardan daha belirgin bir şekilde gözükmektedir. Aynı zamanda yüzeysel olarak toplardamarların yetmezliği olarak da adlandırılmaktadır varis rahatsızlıkları; boyutları ve hastalardan gelen şikayetler doğrultusunda farklı çerçevede incelenmesi gereken geniş çaplı bir hastalıktır. Hastalık kendi haline bırakılır ve eğer ki önlemi alınmaz ise, polisli damarlar bacağı örümcek ağı gibi tamamen saracaktır. Zaman içinde cilt bölgesindeki renk değişimleri yaraların açılması aşırı miktarda ağrı çekmeye gibi durumlar ortaya çıkar.

Varis probleminin belirtileri ve hastaların şikâyetleri

Toplardamarda oluşmakta olan bu deformasyon öncelikle bacaklarda şişkinlik ve aşırı yorgunluk hissiyatı oluşturur. Oluşan ağrılardan dolayı kronik gerilmeler hastaların ilk şikâyet ettiği noktalardır. Tedavi süreci içerisinde gün geçtikçe kendini ikinci hastalıklar adını verdiğimiz bir sonraki boyuta taşımaktadır. Görüntüsü itibariyle kirlilik oluşturan bu damarları ait birçok kozmetik kaygı ortaya çıkmaktadır. Kıyafetlerin ve yaşama şeklinin üzerindeki olumsuz etkileri sürekli olarak hastanın kendini psikolojik olarak da rahatsız hissetmesini sağlar. Varislerin erken müdahaleyle beraber tedavisi gerçekleştirilirse kapakçıklar da ortaya çıkan damar duvarlarının kalıcı şekilde değişken niye uğramadan tedavisi yapılabilir.

Başlangıç aşamasında küçük kılcal damarlar ve genellikle mavi yeşil renge sahip olan damar genişlemelerinden dolayı hastalarda varis belirtileri ortaya çıkmaktadır. Bir sonraki aşamaya gelindiğinde ciltte kahverengi renge dönüşmüş varis ve ortaya çıkan ülserler görülmektedir. Hastalığın doğal süreci esnasında oluşan yakınmaların büyük bir çoğunluğu uzun sürede geliştiğinden dolayı basitçe hastalar tarafından fark edilmesi zor bir rahatsızlıktır. Hastalığın süreci içerisinde ilerleyen aşamalarda; kanama, yaraların açılması gibi problemler ortaya çıkar ve hastanın yaşam kalitesi ciddi anlamda olumsuz etkilenir.

Hastalardan gelen en çok şikâyetlerin başında ağrılar yorgunluk hissiyatı ve ayak şişmesi gelmektedir. Yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan variste damarların erken tanı ile beraber tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Varis Nedir?

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat