Varis Hastalığı Nedir?

Varis genel olarak yüzeysel toplardamarların hastalığı olarak tanımlanmaktadır.

Varis Hastalığı Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Bacaklardaki toplardamarlar yer çekiminin tersine olarak kalbe kanın taşınmasını sağlarlar. Yani ayaklardan kalbe giden kanın tek yönlü olarak taşınmasını gerçekleştirirler. Kalp tarafından ise atardamarlar sayesinde dokulara oksijen ve besin değeri açısından zengin olan kan gönderilir. Daha sonra bu kanın organlar tarafından kullanılmasının ardından kan toplardamarlar sayesinde kalbe geri giderek bu şekilde vücudun çalışması tamamlanmış olur.

Ancak toplardamarların bu işi sağlıklı ve düzenli bir şekilde yapabilmeleri için kapakçıklarının sağlıklı bir şekilde çalışması gerekmektedir. Kapakçıklardaki sorun neticesinde dolaşım sağlıklı bir şekilde yapılmaz ve kan akışı sağlıklı bir şekilde kalp ile paslaşmaz ise bacak bölgesindeki damalarda kan birikmesi oluşur. Kan birikmesi oluşumunu sonucu olarak ise damarlarda yavaş yavaş genişleme meydana gelir.

Varisin oluşumunun nedeni damarlardaki kan birikmesine bağlı olarak basıncın yükselmesi ve bunun için de damarların yapısal olarak bozulmasıdır. Varis hastalığı aslında toplardamar yetmezliği olarak da tanımlanabilmektedir.

Oldukça yaygın bir hastalık olmasının yanı sıra tedavisi kesin olarak mümkündür. Ancak varis kimi zaman hızlı bir şekilde ilerlediği için hastanın tedavi için çok geç kalmış olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer varis hastalığı var ise ve kesinlikle herhangi bir doktor tarafından tanı konulmamış ve tedaviye hasta hiçbir şekilde başlamamış ve önlem almamış ise varisin ilerleme düzeyine bağlı olarak oldukça ciddi sorunlar ile de karşı karşıya kalınabilmektedir.

Genellikle tedavi edilmeyen varis hastalığı ilerleyerek örümcek ağı şeklinde diğer damarları da hızlıca etkisi altına alabilmektedir. Bacak bölgesinden ayak bileğine kadar inecek derecede ilerlemiş olan varis cilt üzerinde ciddi oranda renk değişikliklerine de neden olabilmektedir. Damarların basınçtan dolayı patlaması ile cilt üzerinde oldukça derin ve büyük ciddi yaraların açılmasına da neden olabilmektedir.

Yaraların kişinin sağlığını ciddi oranda tehdit etmesinin yanı sıra bu şekilde ileri derecedeki sorunlar ile karşı karşıya kalındığında öncelik her zaman yaranın iyileşmesi ve ardından da varisin tedavisine başlanmadır. Bu süreç ise hasta için oldukça acı verisi bir tedavi sürecidir.

Varis Hastalığı

Yazı dolaşımı


Varis Hastalığı” için 6 yorum

  1. Hocam merhaba, eşim hamile ve hamileliğinin başından beri sürekli varis çorabı giyiyor. Buna rağmen bacakları çok şişiyor. Varis olabilir dediler. Hamile iken yapabileceğimiz bir şey var mı?

    1. Mehmet bey, eşinizde görülen varis gebelik nedeniyle vücuttaki kan miktarının artışına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman gebeliğin son bulması ile beraber ortadan kalkar. Gebelik süresi içinde varis çorabı giymeye devam etmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca gebe iken varis tedavisi uygulanmamaktadır.

  2. Doktor hanım benim ailemde variz hastalığı hiç yok. Ama bende variz çıktı. Bu varizlerin tedavisi için varis kremi önerir misiniz?

    1. Melahat hanım geçmiş olsun, varis hastalığı toplardamarlarda oluşan fizyolojik bir bozukluktur ve varis kremi ile tedavi edilemez. Bu nedenle varis kredi önermiyoruz.

  3. Hocam ayaklarımın altında çok yanma hissediyorum. Akşama doğru da hafif şişme oluyor. Bu belirtiler varis belirtisi midir?

    1. Uğurhan bey varis belirtilerinden iki tanesini belirtmişsiniz. Büyük ihtimalle varis hastalığınız var. Ancak kesin olarak varis denilebilmesi için ayakta renkli doppler ultrason ile damarlarınızın incelenmesi ve venöz haritalama yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat