Varis Çeşitleri Nelerdir?

Varis, hastaların toplardamarlarında meydana gelen dolaşım bozukluklarıdır. Birden fazla çeşidi vardır ve kişilerde farklı şekillerde ve yoğunluklarda kendisini gösterebilir. Özellikle bayan hastaların yoğun şekilde rahatsızlık duydukları ve görsellerindeki değişikliklerin giderilmesini istedikleri bu rahatsızlık sadece görsel anlamda değil aynı zamanda fiziksel anlamda da büyük sorun ve sıkıntılar çıkartabilen ve ilerleyen dönemlerde müdahale edilmediği takdirde daha farklı bedensel rahatsızlıkları da tetikleyebilecek olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesinin birden fazla farklı yol ve yöntemi vardır. Fakat bunlardan en sık tercih edilenini değil, kişiye en iyi gelecek olanını ve en doğru olanını tercih etmek büyük önem arz etmektedir.

Kılcal Damar Varisi

Kılcal damarlarda meydana gelen varis çeşitlerinde genel olarak büyük rahatsızlıklar duyulmamaktadır. Bu tip bir varis çeşidi doktorlar tarafından damar genişlemesi olarak adlandırılır ve hasta aşırı derecede rahatsız olmadığı müddetçe ve gündelik yaşam da olumsuz olarak etkilenmediği sürece pek fazla bir müdahale girişiminde bulunulduğuna rastlanmaz. Genel olarak bacağın belirli bir bölgesinde seyrek olarak ya da yaygın olarak görülebildiği gibi, birden fazla ve farklı bölgelerde seyrek fakat yaygın ya da hem yoğun hem de yaygın olarak seyredebilir. Yoğun ve yaygın olarak seyreden kılcal damar varisleri bazı durumlarda kaşıntılara ve sorunlar ayol açmaktadır. Kaşıntıların artması ve hastanın sürekli kaşıntısı olan bölgeyle haşır neşir olması sonucu bazı doku zedelenmeleri nedeniyle sızlama ve ağrılarda kendisini gösterebilir.

Genel olarak kadın hastaların aşırı derecede rahatsızlık duyduğu kılcal damar varis vakaları düzgün bir yöntemle müdahale edildikleri zaman tamamiyle ortadan kaldırılabilir, tedavisi mümkündür. Bayanlar her daim güzel görünmek istedikleri için bu varis çeşidinden aşırı derecede rahatsızlık duymaktadır. Özellikle gün içerisinde sürekli olarak topuklu ayakkabı ile gezmek durumunda olan ve görselliğine dikkat etmek durumunda olan bayanlar bu rahatsızlıklarından kurtulmak adına doktorların kapısını çalmaktadır. Sürekli olarak rahatsızlıklarını gizlemek adına pantolon giymek durumunda kalan ya da koyu renkli çoraplarla durumu kapatmaya çalışan bayanlar artık başa çıkamadıkları bu durumdan kurtulmak için tedavi olmak istemektedirler. Bu tür varislerin tedavisi, vakanın ilerleme şekline göre yarım saat bir saat arasındaki bir sürede tedavi edilebilir. Hatta hasta tedavinin ardından ayağa kalkarak rahatlıkla evine dönebilir. Bu şekilde bir tedavi imkanını sunan doğru yöntem tercih edildiği zaman herhangi bir sorunla karşılaşılmadan işlemler kolaylıkla tamamlanabilecektir.

Kılcal damar varisleri, kendisini diğer varis çeşitlerine dönüştürmez ya da kılcal damar varisleri ilerleyerek ya da büyüyerek orta boy ya da büyük boy varisler haline gelmez. Sadece kendilerini çoğaltarak ve daha fazla rahatsızlık vererek artabilirler. Bunun dışında başka bir getirisi yoktur. Bayanlarda görüldüğünden ve bu durumun hastalar üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiştik ancak kılcal damar varisleri sadece bayanlarda değil aynı zamanda erkek hastalarda da rastlanılabilen bir durumdur. Erkek hastaların bayanlara oranla bu durumdan daha az rahatsız oldukları bu nedenle de müdahale etme ihtiyacı hissetmedikleri bilindiği için genel olarak ele alınan vakaların nerdeyse tamamına yakın olan kısmı bayan hastalardan oluşmaktadır. Kılcal damar varisleri bacaklarda kendisini mora yakın olan bir kırmızı tonunda gösterir ve bazı durumlarda damarlarda çatlak varmış gibi de görünebilir. Hastanın derisinin genişlemesi, sonucu kaşıntıların olması ve hastanın da bu kaşıntılara elle müdahalesi sonucu deride sızlama ve yanmalar aynı zamanda da döküntüler meydana gelebilir.

Orta Boy Varisler

Bu varis çeşidi bacaklarda hafif şekilde bir çıkıntı ile kendisini gösteren ve toplardamarlarda 2 yada 3 milimetrelik bir genişlemeyle seyreden bir varis çeşididir. Genel olarak bacakların arka kısımlarında kendisini gösterir ve kılcal damar varislerine göre hem fiziki hem de görüntüsel açıdan daha fazla rahatsızlık veren bir varis çeşidi olma özelliğini gösterir. Bacakların arka kısmındaki çıkıntılarla anlaşılır fakat bunun yanında aynı zamanda bu çıkıntılar yeşil renkte olma özelliğini de gösterir.

Genel olarak doğum yapmış olan bayanlarda, aşırı kilosu olan bireylerde, kiloya bağlı hareketsizlik, kiloya bağlı olmayan hareketsizlik ya da genel olarak aşırı hareketsiz kalınacak bir şekilde ayakta uzun süre beklemekle de tetiklenebilen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sadece çevresel faktörlerle değil aynı zamanda kalıtsal faktörlerle de kendisini gösterebilir. Akrabalarda fazla bu vakalara rastlanılması durumunda ailenin soy ağacındaki diğer bireylerinde de görülme ve rastlanma olasılığı; daha önce aile soy ağacında hiç rastlanılmamış ya da seyrek rastlanılmış olan bireylere oranla daha fazladır. Tabiki de sadece durum kalıtsallıktan ibaret değildir. Kişilerin yaşamlarına aşırı hareketsiz bir şekilde devam etmeleri, özellikle bayanların doğum sonrasında kilo alım verimlerini düzenli hale sokmamaları ve aşırı hareketsiz bir yaşam biçimine doğru kendilerini itmeleri nedeniyle bu rahatsızlığa sıklıkla rastlanabilir.

Varislerden yana şikayeti olan hastalar, bacaklarını yerçekiminin zıttı yönde kaldırarak kendilerini kısa süreliğine de olsa rahatlatmaya çalışırlar. Gün içerisinde aşırı derecede sızlama ve ağrıyla karşı karşıya kalan bireyler, geçici çözümler aramaktadır. Çoğu hastanın ağrı kesicilerle kısa süreli rahatlamalar yakalamaya çalıştıkları bilinmektedir fakat bu durum son derece yanlıştır ve ilerleyen dönemlerde farklı rahatsızlıklara da davetiye çıkartır.

Kişilerin doktora gitmek yerine kendilerine göre farklı çare ve yöntemler geliştirmeye çalıştıkları bilinmektedir. Sorunlarını çözemeyen hastalar sonunda doktorların kapısını çalmak durumunda kalmaktadır. Varislerin tamamının tedavisi mümkündür ve bu durumun son derece ağrısız ve kısa sürede ortadan kaldırılabileceği yöntemler vardır. Burada önemli olan adım ise hastanın durumunun bilincinde olması ve hastalığının tedavi edilebilmesi için de bir sağlık kuruluşuna başvurmasıdır. Orta boy varisler tedavi edildikten sonra yinelemeyen ya da yineleme oranı çok çok azami miktarlarda olan rahatsızlıklardır. Ağrısız ve acısız bir şekilde köpükle tedavi yöntemiyle bu rahatsızlığa çözüm üretilebilir.

Büyük Boy Varisler

Büyük boy varisler çıplak gözle rahatlıkla görülebilen ve toplardamarlarda 3 milimetreden daha fazla genişlemeler sonucu oluşan varis çeşididir. Hastanın bacaklarında yaygın olarak görülebileceği gibi bir bölgede yoğunlaşarak da kendisini gösterebilir. Genel olarak sadece bacağın arka kısmında değil, bacakların ön kısımlarına da sıçrayarak ilerleyebilen bir dolaşım bozukluğudur. Doktorların müdahale edilmesi zorunludur dedikleri varis çeşididir. Bazı hastalarda ciddi sıkıntılara ve ağrılara neden olmasına rağmen bazı hastalarda hiç ağrı olmadığı ve sızlamalara da rastlanılmadığı bilinmektedir. Ağrı, sızı olmasa dahi tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İhmal edildiği durumlarda ve ilerleyen dönemlerde büyük sıkıntı ve sorunlar çıkartabilecek olan bir sağlık sorunudur.

Büyük boy varisler genel olarak; bacaklardaki ana toplardamarlar da bulunan kapakçıklardan bir tanesinin işlev görmez hale gelmesi sonucu meydana gelmektedir. Kapak zarar gördüğü zaman, yerçekiminin zıttı yönünde gerçekleşmek durumunda olan dolaşım gerçekleşemeyeceği için bu varisler oluşur. Bu kapakçığa müdahale edildiği zaman varis oluşumlarının da kaybolduğu ve hastalık durumunun da ortadan kalktığı farkedilecektir.

Karma Varisler

Aynı anda bütün varis çeşitlerinin bir arada görüldüğü varis rahatsızlıklarıdır. Kılcal damar varisi, orta boy varis ve büyük boy varis aynı anda seyredebilir. Ya da bu varis çeşitlerinden iki tanesi hasta da görülebilir.

 

Varis Çeşitleri Nelerdir?

Yazı dolaşımı


Varis Çeşitleri Nelerdir?” için 6 yorum

  1. Hocam merhaba, bende solucan gibi varizler var. Bu varislerin tedavisi için defalarca doktora gittim. Sürekli varis çorabı giymemi söylediler. Variz çorabı giydiğim halde bir türlü iyileşmiyor. variz tedavisi için bana ne tavsiye edersiniz.

    1. Orhan bey geçmiş olsun. Varis hastalığı bacaklardaki toplardamarların sağlığını yitirmesi ve çapının genişlemesidir. Varis çorabı da varisin ortaya çıkardığı şikayetleri hafifletmek için iyi bir çözümdür. Ancak varis çorabı varisi tedavi edemez. Bu nedenle varis tedavisi olmanız gerekir. Ayrıca varislerinizin ne kadar kalın olduğunun yapacağımız tedavi için hiçbir engeli yoktur. Damarlar ne kadar kalın olursa olsun tedavi edilebilir. Tedavi için bize ulaşınız.

  2. Rengin hanım merhaba, size varis tedavisi olmayı istiyorum. İki konu aklıma takılıyor. Benim bacaklarımdaki varislerin büyüklüğü çok fazla, bacağımın arkasındaki damarlar neredeyse parmak kalınlığında. Bunlar tedavi edilince kaç günde geçebilir. İkinci soruda varis tedavisi fiyatları hakkında. acaba benim varis tedavim kaç liraya mal olur. iyi günler

    1. Hatice hanım geçmiş olsun, bacaklarınızda tarif ettiğiniz varisler ameliyatsız yöntemler ile çok hızlı ve ağrısız şekilde tedavi edilebilmektedir. Tedavi sonrasında uzun bir dinlenme süresi gerekmez Ertesi gün işinize ve yaşamınıza devam edebilirsiniz. Varis tedavisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgiyi kliniğimizden alabilirsiniz.

  3. Doktor hanım size varis tedavisi olmayı istiyorum. İki konu aklıma takılıyor. Bacaklarımdaki varislerin büyüklüğü çok fazla, bacağımın arkasındaki damarlar neredeyse solucan gibi. Bu varisler tedavi edilince kaç günde iyileşir. Diğer sorum, varis tedavisi fiyatları hakkında. acaba benim varis tedavim kaç liraya yapılır. iyi günler

    1. Hayri bey geçmiş olsun. Bacaklarınızda tarif ettiğiniz varis belirtisi en yaygın görülen varis tipidir. Bu varislerin ameliyatsız, ağrısız ve hızlı bir şekilde tedavisi yapılabilmektedir. Tedaviniz düşündüğünüz kadar uzun ve zor olmayacaktır. Tedavinin yapıldığı günün ertesinde işinize ve yaşamınıza devam edebilirsiniz. Çünkü uyguladığımız tedavi yöntemi en modern varis tedavisi olup bu yöntemler ameliyatsız varis tedavisi yöntemleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat