SKLEROTERAPİ VARİS TEDAVİSİ NEDİR?

Varis Hakkında

Varis rahatsızlığı, bu rahatsızlığın görüldüğü kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyebilen bir sorundur. Varise karşı önlem olabilecek yaşam alışkanlıklarıyla, varisle yaşamayı kolay hale getirebiliriz. Topl

Skleroterapi
Skleroterapi

umda yaygın olarak görülen bu rahatsızlık, herkesi aynı oranda etkilememektedir. Ancak, bu rahatsızlıktan şikayet edenlerde varis belirtileri aşağı  yukarı benzer özelliklere sahiptir. Bir toplardamar sorunu olan varis, zaman içinde yarattığı basınçla şişliklere neden olabilir.

Varisin etkilerini azaltmak, ilerlemeye müsait olan bu rahatsızlıkla yaşamayı kolaylaştırabilir. Sağlık açısından, varislerin doktor kontrolünden geçmesi  çok önemlidir. Hastaların geçici rahatlama yöntemleri yerine, varis tedavisi seçeneğine ihtiyacı olduğu, ancak uzmanlar tarafından tespit edilebilecek bir konudur.

Varisler, genetik ve hormonsal sebeplerden ortaya çıkabilir. Hareketin pek yer almadığı bir yaşam tarız veya uzun süre ayakta durmak, varisi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu davranışların yerine, düzenli olarak yapılan yürüyüşler daha yararlı olacaktır. Varis için yapılacak egzersizler ile de hastalığın etkilerini ve ilerleyişini yavaşlatabiliriz. Bacaklarımız çalıştıkça sağlığımız olumlu yönde etkilenecektir. Bununla birlikte, özellikle akşamları ve geceleri, ayakları yukarda tutmak (bir yastık üzerine koyup 20 – 40 cm yukarıda tutmak ) ağrı, acı gibi şikayetleri hafifletebilir.

Variste Skleroterapi Tedavisi

Tüm bunlar rahatlatıcı yöntemler olsa da, gerçekten tedavi isteyen bir varis sorununuz varsa, yeni geliştirilen yöntemlerle, daha etkin bir şekilde varise çözüm bulabilirsiniz. Ameliyat yönteminin yerini almaya başlayan pratik yöntemler, daha kısa sürede varis tedavisi olanağı sunmaktadır. Ameliyat korkularından sizi kurtaracak yöntemler sayesinde, seanslar halinde varisten kurtulmak mümkün hale gelebilir.

Günümüzde tercihe dilen varis tedavi yolları arasında önemli bir yere sahip olan Skleroterapi, hastalara ameliyat olmadan varisten kurtulma konusunda büyük katkı sağlamaktadır. Varisin Skleroterapi ile iyileştirilmesi yönteminde sorunlu damarlara ilaç verilmektedir. Damara girebilecek incelikte iğne ile verilen bu ilaç ile, sorunlu damarlar kapatılır, yani iptal edilir. Tedavide başarı oranı yüksek bir uygulamadır. Bazı hastalarda varisli görüntünün kaybolması aylarca sürebilir. Tedaviden sonra geçici morluklar- kızarıklıklar görülebilir.

Skleroterapi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat