Lazerle varis tedavisinde kullanılan lazer fiberi

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisinde kullanılan lazer fiberi
Lazerle varis tedavisinde kullanılan lazer fiberi

Lazer yöntemi varis tedavisi için 1999 yılından itibaren dünya genelinde en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Lazer ile varis uygulamasını tercih eden kişilerde iyileşme oranlarının yüzde yüze yaklaştığı ve bu tedavinin oldukça etkili olduğu tespit edilmiştir.

Bunun için de dünya genelinde direkt olarak damar içine nüfuz eden uygulama olan lazerle varis tedavisi en çok uygulanan tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Lazer ile varis tedavisinin uygulama olarak en çok benzediği tedavi çeşitleri ile radyo frekans ve buhar yöntemi ile varis tedavisidir. Bu benzerlik ise tedavi süresince izlenen basamaklardır.

Lazerle varis tedavisinde kesinlikle hastaya narkoz verilmemektedir.

Lazer ile tedavisi kesinlikle ağrısız bir uygulamadır. Ancak lazer ile ilgili korkusu olan kişilerde bu endişenin ortadan kalkması için ağrının en azından dinmesi açısından basit ağrı kesici uygulamaları tercih edilebilmektedir.

Bacak bölgesine direkt olarak uygulanan lazer tedavi yöntemi sonucunda ise sadece küçük çizikler oluşabilmektedir. Bunların da iyileşme süreci sonrasında kesinlikle iz kalmamaktadır. Aynı zamanda kesiklerde herhangi bir acı ya ağrı da hissedilmemektedir.

Lazer ile tedavi süreci öncesinde ve sonrasında ise kesinlikle hastanın hastaneye yatışı gerekmemektedir. Lazer ile varis tedavisinin en önemli noktası ise işlem bitiminde hasta direkt olarak yürüyerek evine dönebilir.

Lazer ile tedavi işlemi yapılmadan önce ultrason yardımı ile sorunlu ve varisli dolu olan damarlar tek tek teşhis edilmektedir. Bunun için tedavi yapılırken de aynı şekilde bizzat sorunlu olan damarlar görülerek tedavi uygulanmaktadır.

Lazer ile kılcal damarların tamamen temizliği yapılabilmektedir.

Lazer ile varis tedavisinde hastalığın tekrar etme olasılığı yok denecek kadar az olduğu için bu açıdan bakıldığında da sağlıklı bir sonuç için en etkili olan tedavi şeklidir.

Ameliyatlı varis tedavisi ile lazerli varis tedavisi karşılaştırıldığında ise lazerle varis tedavisinin daha sağlıklı sonuçlar verdiğini belirtmek gerekir.

Lazer ile tedavi sadece 15 dakika kadar bir süre sürmektedir. Bununla birlikte kesinlikle ağrısız olması da hasta için tedavinin avantajlarındandır.

Lazer ile tedavi işlemi yapılmadan önce varisli damarların bir haritası çıkarılmaktadır. Bu harita ise lazer uygulamasının nasıl ilerleyeceği ile ilgili doğru bir yol çizilmesine yardımcı olmaktadır.

Genellikle lazerle varis tedavisi kapak yetersizliği olan orta büyüklükteki damarların tedavi edilmesi için tercih edilebilmektedir. Büyük varis yani toplardamar varisleri olarak adlandırılan varisler için pek etkili olmadığı durumlarda tedavi için radyo frekans uygulaması devreye girebilmektedir.

Varisin tedavi sonrasında tekrarlamaması için özellikle uygun bir tedavinin varis çeşidine uygun bir şekilde yapılması çok önemlidir. Bunun için lazerle varis tedavisi özellikle büyük ve küçük safen toplar damar çeşitleridir. Bu damarların daha büyük olanlarında lazer varis tedavisi tercih edildiğinde tedavi sonucunda olumlu sonuçlar alınmış olsa da ilerleyen dönemde hastalığın tekrarlaması gibi sorunlar ile karşılaşılabilir.

Lazerle Varis Tedavisi

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat